DAEWOO Leganza 1.8L 5MT FWD (105 HP)
1997–2002
104
bhp
Power
113
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.3kW |
| Torque | 151Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |