DAEWOO Leganza 2.0L 4AT FWD (146 HP)
1997–2002
144
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 144bhp |
| Power | 107.4kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |