DAIHATSU Move 0.8L 5MT FWD (42 HP)
1997–1999
42
bhp
Power
19.4
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 847cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 42bhp |
| Power | 31kW |
| Torque | 67Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.4s |
| Top Speed | 131km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3310mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 720kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/65R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |