DAIHATSU Move 1.0i 3AT FWD (56 HP)
1997–1999
55
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 989cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 55bhp |
| Power | 41.2kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3310mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 815kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/65R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |