DAIHATSU Move 1.0L 5MT FWD (55 HP)
1999–2002
54
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 989cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3411mm |
| Width | 1481mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 790kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |