DAIHATSU Move 1.0L 5MT FWD (58 HP)
1999–2002
58
bhp
Power
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 989cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 58bhp |
| Power | 43kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3411mm |
| Width | 1481mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 790kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |