DODGE Dart 1.4L Turbo 6AT (162 HP)
2012–2014
160
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1471kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |