DODGE Dart 2.4L 6MT (188 HP)
2012–2014
185
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |