DODGE Neon SRT-4 2.4L Turbo 5MT FWD (230 HP)
2003–2005
227
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 238km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4463mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Kerb Weight | 1337kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 Zr 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |