DODGE Neon 2.0L 4AT FWD (152 HP)
1999–2002
150
bhp
Power
129
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Kerb Weight | 1164kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |