DODGE Neon 2.0L 5MT FWD (152 HP)
2003–2005
150
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Kerb Weight | 1191kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |