FERRARI 125 S 1.5 V12 5MT (118 HP)
1947–1947
117
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 117bhp |
| Power | 87kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1481mm |
| Height | 1100mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 650kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50 - 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |