FERRARI 159 S 1.9 V12 5MT (125 HP)
1947–1948
123
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1903cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1481mm |
| Height | 1100mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 750kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50 - 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |