FERRARI 166 MM Barchetta V12 5MT (140 HP)
1948–1950
138
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3780mm |
| Width | 1524mm |
| Height | 1069mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 650kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50 - 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |