FERRARI 166 Spyder Corsa V12 5MT (130 HP)
1947–1950
128
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3658mm |
| Width | 1349mm |
| Height | 1090mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 800kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5 X 15 || 5 X 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |