FERRARI 195 Inter 2.3 V12 5MT (135 HP)
1950–1951
133
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2341cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99.3kW |
| Torque | 154Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1524mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 950kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.90 X 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |