FERRARI 195 S 2.3 V12 5MT (170 HP)
1950–1950
168
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2341cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1524mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 750kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50 X 15 || 6.00 X 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |