FERRARI 250 Europa 3.0 V12 4MT (200 HP)
1953–1955
197
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
15.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2963cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.9mpg |
| Combined | 14.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.10 X 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |