FERRARI 250 GT 3.0L V12 4MT RWD (240 HP)
1954–1963
237
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00 X 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |