FERRARI 250 GT 3.0L V12 4MT RWD (250 HP)
1954–1963
247
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
10.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.2mpg |
| Combined | 23.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Vr 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |