FERRARI 250 GT 3.0L V12 4MT RWD (260 HP)
1954–1963
256
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
13.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 314Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.9mpg |
| Combined | 16.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00 X 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |