FERRARI 250 GTO 3.0 V12 5MT (300 HP)
1962–1964
296
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2953cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.7kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 950kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00 X 15 || 7.00 X 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |