FERRARI 275 GTB 3.3L V12 5MT RWD (280 HP)
1964–1968
276
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3286cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
| Urban | 23.1L/100km |
| Extra-Urban | 15.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1232mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195 Or 205 X 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |