FERRARI 275 GTB 3.3L V12 5MT RWD (290 HP)
1964–1968
286
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
13.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3286cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213.3kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.4mpg |
| Combined | 17.6L/100km |
| Urban | 24.2L/100km |
| Extra-Urban | 16.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1232mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1105kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 Vr 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |