FERRARI 275 GTS 3.3L V12 5MT (260 HP)
1965–1968
256
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3286cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 23.5L/100km |
| Extra-Urban | 16.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1232mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 250-Tr/59 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |