FERRARI 288 GTO 2.9L V8 5MT (400 HP)
1984–1986
394
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2855cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 496Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 21L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 Vr16 // 265/50 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |