FERRARI 308 GTS 2.9L V8 5MT RWD (240 HP)
1977–1980
240
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2927cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
| Urban | 26.1L/100km |
| Extra-Urban | 15L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |