FERRARI 348 Spider 3.4 V8 5MT (320 HP)
1993–1995
316
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3405cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 324Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1171mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225-50 Zr 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |