FERRARI 360 Challenge Stradale (F 131) 3.6L V8 6AT (425 HP)
2003–2005
420
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
12.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3586cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.2mpg |
| Combined | 19.3L/100km |
| Urban | 23.5L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1184mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 Zr19 || 285/35 Zr19 |
| Front Brakes | Composite Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Composite Ventilated Discs |