FERRARI 360 Spider 4.0L V8 6MT RWD (400 HP)
2000–2005
394
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
181
mph
Top Speed
12.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3586cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 291km/h |
| Top Speed | 181mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.2mpg |
| Combined | 19.3L/100km |
| Urban | 30.2L/100km |
| Extra-Urban | 12.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1214mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 Zr18 || 275/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |