FERRARI 365 GTS/4 4.4L V12 5MT RWD (352 HP)
1969–1974
347
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
16.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4390cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 347bhp |
| Power | 259kW |
| Torque | 432Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.5mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 X 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |