FERRARI 365GT4 BB/ 512BB/ 512 BBi 4.4L B12 5MT RWD (580 HP)
1973–1984
375
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 280kW |
| Torque | 422Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1118mm |
| Wheelbase | 2515mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 Vr15 // 225/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |