FERRARI 365GT4 BB/ 512BB/ 512 BBi 4.9L B12 5MT RWD (360 HP)
1973–1984
355
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
178
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 452Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 286km/h |
| Top Speed | 178mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 Vr15 - 225/70 Vr15 (Front/Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |