FERRARI 400 4.8L V12 3AT RWD (340 HP)
1976–1979
335
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
12.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4823cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 471Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.3mpg |
| Combined | 19.1L/100km |
| Urban | 24.8L/100km |
| Extra-Urban | 17.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 Vr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |