FERRARI 400i 4.8L V12 3AT RWD (315 HP)
1979–1985
311
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
11.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4823cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 311bhp |
| Power | 231.7kW |
| Torque | 412Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.8mpg |
| Combined | 19.9L/100km |
| Urban | 27.4L/100km |
| Extra-Urban | 17.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 Vr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |