FERRARI 412 4.9L V12 5MT RWD (340 HP)
1985–1989
335
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
12.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4943cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.1mpg |
| Combined | 19.4L/100km |
| Urban | 29L/100km |
| Extra-Urban | 15.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1313mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1825kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 240/55 Vr 415 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |