FERRARI 430 Scuderia 4.3L V8 6AT (510 HP)
2007–2009
503
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4308cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 23.5L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1214mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 X 19 || 285/35 X 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |