FERRARI 456 GT 5.5L V12 4AT RWD (442 HP)
1992–1997
436
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
185
mph
Top Speed
10.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5474cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 436bhp |
| Power | 325kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 298km/h |
| Top Speed | 185mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.5mpg |
| Combined | 22.4L/100km |
| Urban | 35.1L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 317L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 Zr17 || 285/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |