FERRARI 456 M GT 5.5 V12
1998–2003
436
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
12.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5474cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 436bhp |
| Power | 325kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.7mpg |
| Combined | 18.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/40 Zr 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |