FERRARI 458 Speciale 4.5L V8 7AT (605 HP)
2013–2015
597
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4497cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 597bhp |
| Power | 445kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1204mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr20 J9.0 || 305/30 Zr 20 J11.0 |
| Front Brakes | Carbon Ceramic 398X223X36 Mm |
| Rear Brakes | Carbon Ceramic 360X233X32 Mm |