FERRARI 458 Spider 4.5 7AT (570 HP)
2011–2015
562
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4497cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 562bhp |
| Power | 419kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1212mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 230L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr20 || 295/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |