FERRARI 488 Pista 3.9L V8 7AT (720 HP)
2018–
710
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3902cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 710bhp |
| Power | 529.6kW |
| Torque | 770Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4605mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1207mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/35Yr20 // P305/30Yr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |