FERRARI 488 Spider 3.9L V8 7AT (670 HP)
2016–2019
661
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3902cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 661bhp |
| Power | 492.8kW |
| Torque | 760Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1214mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr20 J9.0 // 305/30 Zr 20 J11.0 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |