FERRARI 512 M 4.9L V12 5MT (440 HP)
1994–1996
434
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
195
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4943cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 324kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 314km/h |
| Top Speed | 195mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1482kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 (Front) - 295/35 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |