FERRARI 512 TR 4.9L V12 5MT RWD (430 HP)
1992–1994
422
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
195
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4943cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 422bhp |
| Power | 314.8kW |
| Torque | 491Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 314km/h |
| Top Speed | 195mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 25L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1473kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 // 295/35 Zr18 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |