FERRARI 550 Barchetta Pininfarina 5.5L V12 6MT (485 HP)
2000–2002
479
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
9.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5474cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 479bhp |
| Power | 357kW |
| Torque | 568Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.6mpg |
| Combined | 24.5L/100km |
| Urban | 37.9L/100km |
| Extra-Urban | 16.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1278mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr18 || 295/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |