FERRARI 575 M Superamerica 5.7L V12 6MT RWD (540 HP)
2005–2006
532
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
10.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5748cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 532bhp |
| Power | 397kW |
| Torque | 589Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.8mpg |
| Combined | 21.8L/100km |
| Urban | 34.6L/100km |
| Extra-Urban | 14.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1278mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr19 || 305/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |