FERRARI 575M Maranello 5.7 V12 6AT (515 HP)
2002–2006
508
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
11.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5748cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 508bhp |
| Power | 379kW |
| Torque | 589Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.1mpg |
| Combined | 21.2L/100km |
| Urban | 34.1L/100km |
| Extra-Urban | 14L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1913mm |
| Height | 1278mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr18 || 295/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |