FERRARI 599 GTB Fiorano 6.0L V12 6AT RWD (620 HP)
2006–2012
612
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
11
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5999cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 612bhp |
| Power | 456kW |
| Torque | 608Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11mpg |
| Combined | 21.4L/100km |
| Urban | 32.7L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1313mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr19 || 305/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |