FERRARI 599 GTO 6.0L V12 6AT RWD (670 HP)
2010–2012
661
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
11
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5999cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 661bhp |
| Power | 492.8kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11mpg |
| Combined | 21.4L/100km |
| Urban | 32.7L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/30 Zr 20 // 315/35 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |